Rusya tarafından ilk kez Ukrayna’da bir hedefi vurmak için kullanılan Hipersonik füze sistemi nedir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hava Savunma Sistemlerinin çaresiz kaldığı Hipersonik füze nedir? Rusya Savunma Bakanlığı tarafından ilk kez Ukrayna’da bir hedefi vurmak için kullanılan Hipersonik füze sistemi nedir?

Rusya ile ABD arasında geçtiğimiz yüzyılın ortalarında başlayan gerilim, 2003’te ABD’nin Anti-Balistik füze antlaşmasından çekilmesiyle iyice alevlendi. Ardından Rus tarafı, gerekli önlemleri almaya başladığını açıkladı. Bunun sonucunda ise günümüzde başka hiçbir devlette bulunmayan ve hava savunma sistemlerinin durduramadığı yeni bir sistem geliştirdiler. Peki, Avangard alayı olarak bilinen bu Hipersonik füze nedir?

Yalnızca Rusya’da olan ve ses hızının 27 katına çıkabilen Hipersonik füze nedir?

Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada 2019 yılı sonlarında envantere alınan Hipersonik füze sistemini ilk kez Ukrayna’da kullandığını söyledi. Bakanlık bunu bir yeraltı silah deposunu yok etmek için kullandığını belirtmiş olsa da basında güç gösterisi olarak yer aldı.

Hipersonic füze nedir

Şu anda yalnızca Rusya’nın envanterinde olduğu bilinen (Avangard alayı içerisinde), fakat ABD ve Çin tarafından üzerinde yoğun çalışmaların sürdürüldüğü Hipersonik füze sistemi, çıkabildiği yüksek hızlar ve taşıyabildiği hem nükleer hem de konvansiyonel başlıklar sayesinde rakipsiz bir konumda diyebiliriz.

Rusya tarafından geliştirilen ve 2015 yılında ortaya çıkan ilk prototipler bile ses hızının (1.235 km/s) 9 katı sürate -11.200 kilometre hıza- erişebiliyordu. Tabii Rus tarafının iddialarına göre uzun yıllardır geliştirmesi sürdürülen bu füzeler şu anda ses hızının 27 katına (saatte 33 bin km) çıkabiliyor.

Hipersonik füze nedir
ABD Donanması tarafından gerçekleştirilen Hipersonik füze motor denemesi

Dolayısıyla bir felaket senaryosunda eğer Rusya, Washington’ı nükleer bir savaş başlığıyla vurmak isterse, ülkenin Kuzeydoğu tarafında kalan Doğu Sibirya Denizi kıyılarından ateşleyeceği bir Hipersonik füze ile bunu yalnızca 15 dakikada gerçekleştirebilir. (Sıradan balistik füzelerle bu süre 1 saati geçiyor. Ayrıca bu süreçte Hava Savunma Sistemleri ve jetler tarafından imha edilebilir.) Fakat burada asıl dikkat çeken kısım ise ABD’nin bu konuda yapacak hiçbir şeyinin olmaması.

Çünkü mevcut bütün Hava Savunma Sistemleri 0,9 Mach hızının altında kalan Subsonik ve 5 Mach altında kalan Süpersonik füzelere karşı hareket ederek durdurabiliyor. Fakat 5 Mach ve üzeri sınıfta yer alan Hipersonik füze sistemleri için ise bilindiği kadarıyla etkin bir savunma sistemi geliştirilemedi. Zira etkisiz hale getirebilmek için ilk önce yakalaması gerekiyor.

Hipersonik füze nedir
Kuzey Kore’ye ait olduğu iddia edilen Hipersonik füze denemesi

Bu füzeleri oldukça tehlikeli hale getiren bir diğer unsur ise manevra kabiliyetlerinin yüksek olması. Yani tıpkı SOM füzeleri gibi akıllı ve komut alabilen bir yapıya sahipler. Dolayısıyla seyir öncesinde ve seyir sırasında irtifasını ve yönünü kontrol edebilmek mümkün. Bu özelliği sayesinde de stratejik görevler içinde son derece önemli bir hal alıyor. Çünkü yalnızca vurulmaması değil, radarda görülmemesi de sağlanıyor.

Rusya 2018 sonlarında envantere alınan füzelerin bir kısmının sesten 27 kat daha hızlı gittiğini söylemiş olsa bile bu cihazları gerçekte gören olmadı. Hatta 2019 sonlarında ABD denetim grubuna gösterdiklerinin de yalnızca Mach 5 sürümleri olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla Ukrayna’yı hangisiyle vurduğu bilinmiyor. Ancak saatte 6+ bin kilometre ila 33+ bin kilometre arasında hızları değişen bu füzelerin hepsi şu an için rakipsiz gözüküyor.

Rusya tarafından ilk kez Ukrayna’da bir hedefi vurmak için kullanılan Hipersonik füze sistemi nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Beylerbeyi Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin