Her 10 kişiden dördü ailesinden maddi destek aldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemlerde yaşanan fiyat artışları ve yüksek enflasyon yurttaşları ekonomik olarak, oldukça olumsuz etkilemiş durumda. Bugün her 10 kişiden 9’u Türkiye’nin en önemli sorunu nedir sorusuna “ekonomi” cevabını veriyor.

Ipsos’un Bloomberg HT için yaptığı araştırma yurttaşlarının yarısının borçlu olduğunu, her 10 kişiden sekizinin gelirinin düştüğünü ortaya koydu.

Alım gücünün arttığını söyleyenler oranı sadece yüzde 4’te kalırken, alım gücünün aynı kaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 13 oldu. “Alım gücüm düştü” diyenlerin oranı ise ezici bir ağırlıkla yüzde 83 düzeyinde oldu.

İki kişiden biri borçlu

Araştırmaya katılanların yüzde 52’si kişisel borcu olduğunu söylerken yüzde 4’ü de yanıt vermemeyi tercih etti.

Kişisel borcu olanların yüzde 55’i önümüzdeki birkaç ay içinde borç alacağını belirtirken, bugün borcu olmayanların dörtte biri de borç almayı düşündüğünü söyledi.

Aileden maddi destek alındı

Aileden maddi destek alanların sayısının da oldukça yüksek olduğu görüldü. Sorulara verilen yanıtlara göre, her 10 kişiden 4’ü son 3 ay içerisinde ailesinden maddi destek almış durumda.

Ayrıca ailesinden maddi destek almış olanları yüzde 69’u önümüzdeki birkaç ay içinde yine maddi destek alacağını belirtti. Bugün ailesinden herhangi bir maddi destek almayanlar yüzde 20’si de yakın zamanda böyle bir desteğe ihtiyaç duyacağı görüşünde.

Dört kişiden üçü iş arıyor

Hem alım gücünün azalması hem de borçlanmanın getirdiği yükten dolayı çalışsın ya da çalışmasın halkın yüzde 93’ü ek gelir elde etmek için iş arayışında. Araştırmaya katılanlardan yüzde 38’i çalıştığı halde ek gelir için ek iş arayışında olduğunu söylerken yüzde 34’ü zaten işsiz olduğunu ve bu nedenle iş aradığını belirtti.

Alışverişler kısılıyor

Yurttaşların bu dönemde yaşanan fiyat artışlarını yönetebilmek için her türlü giderlerini kısmaya çalıştığı görüldü. Alışveriş harcamasından giyim harcamasına, dışarıda vakit geçirmekten daha az araba kullanmaya ve tabii ki doğalgaz elektrik giderlerini azaltmaya kadar her alanda tasarruf yapmaya çalışan bireyler en çok alışverişleri ucuza getirmek ve doğalgaz ve elektrik giderlerini azaltmak konusunda önlem alıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 63’ü en ucu ürünü bulmak için market market dolaştığını söylerken, yüzde 58’i giyimde en gerekli şeyleri aldığını söyledi.

Araştırma Türkiye’yi temsilen 800 kişi ile yapıldı. 18 yaş üstü bireylerle yapılan araştırma 4-15 Nisan dönemi verilerini içeriyor.

Her 10 kişiden dördü ailesinden maddi destek aldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Beylerbeyi Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin