Bayanlara Konut da Emeklilik İmkanı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu’nun çabucak hemen her yerinde bayanlar aile bütçelerine katkı yapıyor. El işi yapanlar, bahçesinde ürettiği zerzevat ve meyveleri işleyerek satan binlerce aile var. Bayanlara vergi ödemeden esnaflık hakkı tanıyan devlet, tıpkı vakitte standardın altında bir primle emeklilik imkanı sağlıyor. Bunun üç yolu bulunuyor. İşte ayrıntıları…

1- İsteğe bağlı sigorta

2- Vergisiz esnaflık

3- Doğum borçlanması

KENDİSİ ÜRETİP SATANLAR

Vergi kanununda düzenlenen ‘Esnaf Muaflığı’ bilhassa mesken bayanları için de büyük bir avantaj getiriyor. Motorlu taşıt kullanmamak koşuluyla bir iş yeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler, gezici olarak bir mesleği icra edenler, konutlarda personel almamak kaidesiyle üretim yapıp satanlar vergiden muaf esnaf sayılıyor. Bu cins işleri yapanlar vergi dairelerine başvurduklarında ‘Esnaf Muafiyet Belgesi’ alabiliyor.

26 GÜN ÜZERİNDEN

Muafiyet dokümanı alan mesken bayanları isterlerse sigortalı da oluyor. Dokümanı olanlar SGK’ya müracaat ederek bu yıl için 26 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı oluyorlar. 2019 yılı için ödenecek prim fiyatı ise 709 lira. Ödenecek gün sayısı her yıl arttığı için 2020’de 27, 2021’de 28, 2022’de 29 ve 2023 ile sonrası için 30 gün olacak.

ARANAN KURALLAR

– 18 yaşından büyük olmak

– Zarurî sigorta gerektiren işlerde çalışmamak

– Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak

– Gelir vergisinden muaf olduğunu belgelemek

PRİME DİKKAT!

İsteğe bağlı sigortada emeklilik kuralları BağKur’a nazaran düzenleniyor. Bunun için bayanlarda tam emeklilik için 7 bin 200 gün ve 58 yaş gerekirken kısmi emeklilikte 5 bin 400 gün ve 61 yaş isteniyor. 9 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olmuş bir bayan buradaki primlerini 3 bin 600 günle isteğe bağlı sigorta ile tamamlayıp bu defa 58 yaşında emekli olabiliyor. (Posta)

Bayanlara Konut da Emeklilik İmkanı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Beylerbeyi Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin