Neden Hayran Oluruz?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlülere neden hayran oluruz? Neden insanlar ünlülere hayranlık duyarlar? Halbuki onlar da bizim gibi insan. Acaba bu IQ seviyesinin düşük olmasıyla alakalı bir durum mu? Yoksa altta yatan başka sebepler mi var?

Bu konuya dair iki teori dikkat çekiyor.

1. Bilgiye olan ihtiyaç: Ünlü insanları takip etmenin, evrimsel süreçte bize avantaj sağlayan bir işlevi vardır. Evet, size ilginç gelebilir. Ancak tepedeki insanları tanıma ve bilme isteğimizin sebebi, bilgiye olan ihtiyacımızdır. Popüler olanlar zirvede veya tepede olan kişiler karar veren ve harekete geçen kişilerdir. Yüksek statüde yer alan bu kişiler aynı zamanda en iyi şeyleri yerler ve en iyi eşleri seçerler. Bu yüzden bize genlerini aktaran eski insanlar kendi kabilelerinin başındakileri nasıl tanıyacaklarını biliyorlardı. Çünkü bu bilgiyi kendi avantajları için kullanmak durumundaydılar. Baştakilerle rekabete girmek için onları iyi tanımanız gerekiyordu. Alfa yani lider kişinin hassas yanlığını ve zafiyetlerini bilmek, meydan okuma sırasında elbette avantaj sağlayacaktı. Örneğin aslanlara bakalım. Alfa bireyi diğer rakiplerini yenebildiği sürece başta kalmaya devam eder. Bunu yapamadığı an liderlikten çıkar ya da sürgün edilir.

2. Model olma: Bir diğer teoriyse arke tiplerle alakalı. Yani ünlü insanların bizim için model olmaları söz konusu. Çoğu insanın kendi iç dünyasında popülerleştirdiği bazı arke tipler vardır ve farklı arke tipler hayatın farklı zamanlarında daha çok öne çıkar. Bu anlarda arketip bizim için somut bir varlık olmaktan çıkabiliyor. Bir ideale dönüşüyor ve bir çeşit tanrımsı özellik kazanıyor. Dolayısıyla bu ünlüler bizi heyecanlandırıyor, aydınlatıyorlar ya da tam tersine onlardan nefret ediyoruz. Bu durum kişiden kişiye değişebiliyor.

Maymunlar üzerinde bir araştırma: Evrimsel teoriye delil niteliğinde bir araştırmadan söz edelim. Doktor Michael Platt kendisi Duke Üniversitesi’nde bir nörobiyolog. Yaptıkları bir deneyde 12 tane yetişkin erkek makak maymunlarını kullanıp ünlülere duyulan hayranlığı araştırmaya çalıştı. Platt deneyinde susamış maymunlara iki seçenek sundu. En sevdikleri içecek ki bu vişne suyuydu ve bir bilgisayar ekranında sürüde baskın olan popüler maymunun resmi. Susamalarına rağmen maymunlar resimlere bakmayı tercih etti. Bir maymun için popülerlik statü anlamına mı geliyor? Statüsü olan maymunların diğerlerinin sahip olmak istediği yiyecekleri gücü ve cinsel çekiciliği vardır. Düşünün, susuzluk durumunda dahi maymunların dikkatini popülerlik çekiyor. Ve susama ihtiyacından daha baskın bir isteğe dönüşüyor ve ilginç bir şekilde popüler maymunlar bile popüler olan diğer maymunlara ilgi duyuyorlar. Tıpkı günümüzde birçok insanın ünlüleri takip etme isteği ve ünlü insanların da diğer ünlüleri takip etmesi gibi. Aslında onların sıradan insanlar olduklarını biliyoruz. Ancak tepede olmaları, popüler olmaları onların yaşamının daha kaliteli olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu bilgiye olan ihtiyacımızdan ötürü onları takip etme isteği duyarız.

Neden Hayran Oluruz?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Beylerbeyi Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin