CHP’li Gürer: “Sudan’a Nijer’e değil, Türk tarımına yatırım yapın”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Sudan ve Nijer’deki tarım projelerinin” araştırılması için verdiği önergesi TBMM’de kabul edilmedi.

Murat Karakaya (NİĞDE İGFA)- CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Sudan’da 8 yıl,Nijer’de 4 yIl önce başlatılan projeleri gündeme getirdi. Sudan’da bugüne kadar hiçbir faaliyetle bulunulmayan projeler için için yönetim kurulu üyelerine 417 bin TL harcama yapılmasını sert sözlerle
eleştirdi.

Sudan ve Nijer’den yola çıkan bir konteynırın Türkiye’ye gelmesinin 45 gün alacağını ve bunun maliyetinin 15 bin dolar olacağını belirten Ömer Fethi Gürer, “Bu kadar gideri olan bir yatırıma yönelmek yerine ülkemizin kaynaklarının doğru kullanılmasının daha akılcı olacak”dedi. Sudan’a, Nijer’e gidinceye kadar 50 yıl önce başlatılan GAP projesinin bitirilmesinin, Türkiye’nin tarımı açısından daha faydalı olacağını vurguladı. Nakliye fiyatlarının son bir yıl içinde 4 kat arttığı Türkiye’de artık İstanbul’a, Antalya’dan bile sebze-meyve nakliyesinin zorlaştığına vurgu yapan Gürer, bu durumda Sudan ve Nijer’den Türkiye’deki bakanların açıkladığı sebze ürünlerinin getirilmesinin mümkün görünmediğine dikkat çekti.

SUDAN VE NİJER’DEKİ TARIM PROJELERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ninde tarımda sorunların çözümü için adres gösterdiği Afrika’da tarım arazileri ile ilgili CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, “Tarım ve Orman Bakanlığının, Sudan ve Nijer’deki tarım projeleriyle” ilgili araştırma önergesi TBMM genel kurulunda görüşüldü. Tarım Bakanlığının 2014 yılından bu yana Sudan’dan 2019’den bu yana da Nijer’de sürdürmeyi planladığı ancak henüz hayata geçirilemeyen tarım projelerinin araştırılmasına ilişkin CHP milletvekili Gürer’in önergesi, Meclis Genel Kurulu’nda reddedildi.

CHP’li Gürer: “Sudan’a Nijer’e değil, Türk tarımına yatırım yapın”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Beylerbeyi Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin