EBRD/Tuerkner: Finansmanımızın yüzde 50’sini yeşil ekonomiye ayıracağız

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’ye 500 milyon euro “yeşil” finansman sağlayacaklarını belirten Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, finansmanı güçlü kredi dinamikleri olan bankalarla sağlayacaklarını söyledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, ERBD’nin sağlayacağı finasmana ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Türkiye’ye yeşil dönüşümün sağlanması konusunda güvendiğini belirten Tuerkner, ağırlıklı olarak çimento, alüminyum ve tekstil sektörlerinin karborsuzlaştırılması gerektiğinin altını çizdi. Tuerkner, TSKB ile yeşil finansmanın ilk bölümü için ile ilk imzayı attıklarını aktardı.

2 milyar daha olabilir

Finansman konusunda gelen projelere göre hareket ettiklerini dile getiren Tuerkner, “Projeye göre hareket ediyoruz, bir 2 milyar euro daha finansman olabilir” dedi.

Türkiye’nin fosil yakıtlar kullanmasının ekonomi üzerinde ciddi bir yük oluşturduğunu belirten Tuerkner, “Türkiye’nin yeşil dönüşümde uzun vadeli stratejileri olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin geçen yıl Paris Anlaşması’nı onaylayarak taahhütte bulunduğunu hatırlatan Tuerkner, yeşil dönüşümün her şeyi hızlandıracağını belirtti. Tuerkner, “Türkiye’nin söz verdiği şeyleri açıklaması gerekiyor. Bir süre sonra AB yakın gelecekte yeşil ekonomiye dönük ek vergi koyacak. Türkiye’nin ihracatının yüzde 40’ı AB ülkelerine. Eğer rekabetçi kalmak istiyorsa, yeşil ekonomiye ağırlık vermeli” diye konuştu.

Talepleri bekliyoruz

Düşük karbonlu dönüşümü desteklemek için sendikasyon, sermaye piyasaları ve garanti araçlarının yaygınlaştırılmasını hızlandıracaklarını vurgulayan Tuerkner, EBRD’nin Türkiye’de Paris Anlaşması’nın onaylanmasından önce de yeşil yatırım konusunda oldukça aktif olduğunu, Türkiye’nin yeni iklim taahhütlerinin finansmanın artmasında ivme sağladığını anlattı.

EBRD, Türkiye’de bugüne kadar 371 projeye 15,5 milyar euro kaynak sağladı. Bankanın 2020’de 1,7 milyar euro olan yatırımı, 2021’de 2,5 milyar euroya ulaşarak rekor seviyeye çıktı. Bu yatırımların yüzde 55’ini sürdürülebilir projeler oluşturdu.

EBRD/Tuerkner: Finansmanımızın yüzde 50’sini yeşil ekonomiye ayıracağız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Beylerbeyi Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin