Elon Musk, Twitter’ı satın alırsa daha özgür olur mu? İşte Cevabı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü iş adamı Elon Musk ilk önce sosyal medya platformu Twitter’dan hisse aldı. Platforma şehir meydanı benzetmesi yapan Elon Musk, Twitter’ın daha özgür ve demokratik bir yer olmasını istediğini dile getirdi. Bundan dolayı da özel bir alana dönüştürmek için sosyal platformu tamamen satın almak istedi.

Bağımsız bir haber sitesinde yer alan akademisyen ve yazarların hazırladığı araştırma raporuna göre Twitter, eğer satın alırsa Elon Musk’ın bahsettiği kadar özgür olmayabilir. Çünkü sosyal medyada özellikle sahte hesapların yer alması ve her kitleden insan olması nedeniyle birçok çeşitlilik barındırıyor. İnsanların fazla olduğu yerde ise çok fazla fikir ortaya çıkıyor. Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Twitter özgürlüğü, kısıtlamayı da getirir mi?

Yapılan araştırmalara göre Elon Musk’ın ifade özgürlüğü kapsamında Twitter’ı değiştirmesi başka sorunları da ortaya çıkaracak. Çünkü sosyal medya aracılığıyla taciz edilen kişiler, yeteri kadar destek almıyor. Yani Musk’ın özgürleştirme politikası, rapora göre teoride doğru görünse de pratikte aynı şekilde beklenmiyor.

Raporlara göre internet üzerinden yapılan tacizlerde sırasıyla en çok kadınlar, marjinal görünümlü insanlar ve engelli bireyler hedef alınıyor. Tacizlerden sonra yeterli desteği bulamayan kullanıcılar en son çareyi hesaplarını kapatarak tamamen çekilmekte buluyor.

Taciz ve hakarete uğrayan sosyal medya kişiler, duygusal ve psikolojik travma yaşıyor. Hatta bazen sosyal izolasyona kadar da varıyor. Fakat Elon Musk’ın Twitter’ı satın alıp aldıktan sonra daha özgür bir hale getirmeden önce alacağı önlemler de olabilir.

Elon Musk, Twitter’ı satın alırsa daha özgür olur mu? İşte Cevabı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Beylerbeyi Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin