Yield Farming (Likidite Madenciliği) Nedir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir bankaya para yatırmaya benzer şekilde, faiz veya daha fazla kripto para birimi gibi diğer ödüller karşılığında belirli bir süre için “stake etme” adı verilen kripto para biriminizi kilitlemeye yarar.

Likidite madenciliği 2020’de başladığından beri, likidite madencileri üç haneli rakamlara ulaşabilen yıllık yüzde verim (APY) şeklinde getiri elde ettiler. Ancak, protokoller ve kazanılan paralar aşırı oynaklığa ve geliştiricilerin bir projeyi terk ettiği ve yatırımcıların fonlarıyla yaptığı çekişmelere maruz kaldığında bu potansiyel getiri yüksek risk altındadır.

Not: Likidite madenciliği ile elde ettiğiniz getiriler, APY veya bir yıl boyunca kazanacağınız getiri oranı olarak ifade edilir.

Likidite madenciliği nasıl çalışır?

Likidite madenciliği, önce bir yatırımcının coinlerini merkezi olmayan bir uygulama veya dApp aracılığıyla bir borç verme protokolüne yatırarak bahis yapmasına izin vererek çalışır. Diğer yatırımcılar daha sonra, kripto paranın piyasa fiyatında bekledikleri keskin dalgalanmalardan kâr elde etmeye çalıştıkları spekülasyon için kullanmak üzere dApp aracılığıyla coin ödünç alabilir.

Blockchain tabanlı uygulamalar, kullanıcıların coinlerini stake etme adı verilen bir süreçte kilitleyerek likidite sağlamaları için teşvikler sunar. Stake etme, merkezi kripto platformları müşterilerin mevduatlarını alıp kredi arayanlara ödünç verdiğinde gerçekleşir. Alacaklılar faiz öder, mevduat sahipleri bunun belirli bir kısmını alır ve sonra banka gerisini alır.

Bu borç verme, genellikle bir blok zincirinde çalışan ve bir likidite havuzu işlevi gören bir kod parçası olan akıllı sözleşmeler aracılığıyla kolaylaştırılır. Likidite sağlayıcıları olarak da bilinen likidite madenciliği yapan kullanıcılar, akıllı bir sözleşmeye ekleyerek fonlarını ödünç verir.

Coinlerini verim-madencilik protokolüne kilitleyen yatırımcılar, faiz ve genellikle daha fazla kripto para birimi kazanabilir. Bu ek paraların fiyatı yükselirse, yatırımcının getirileri de artar.

Bu süreç yeni başlatılan blockchain uygulamalarının uzun vadeli büyümeyi sürdürmek için ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlar. Bu uygulamalar kullanıcıları yönetişim tokenleri, uygulama işlem ücretleri ve diğer fonlar gibi teşviklerle ödüllendirerek topluluk katılımını artırabilir ve bu likiditeyi güvence altına alabilir.

Not: Hard fork (mecburi çatallaşma), bir kripto para birimi ağının protokolünde, blokların veya işlemlerin doğrulanmasına veya geçersiz kılınmasına neden olan ve geliştiricilerin protokol yazılımlarını yükseltmeye zorlayan bir değişikliktir.

Mecburi çatallaşma, kripto sahiplerinin, en azından sahiplerinin çoğunluğunun görüşüne göre kripto para birimini ileriye götürecek değişiklikleri zorlamalarını sağlar. Bir bakıma mecburi çatallaşma, kripto yatırımcılarına, hisse oylarının hissedarlar için yaptığına benzer bir güç verir. Hissedarların yatırım yaptıkları şirketlerin yönetimini veya yönünü etkileyen kilit konularda oy kullanabilmeleri gibi, kripto para birimi sahipleri de bir kripto para birimi protokolünü belirli bir yöne itmek için “hard fork” kullanabilirler.

Likidite madenciliği güvenli midir?

Likidite madenciliği risklerle dolu. Bu risklerden bazıları şunlardır:

Oynaklık: Oynaklık, bir yatırımın fiyatının dalgalanma derecesidir. Oynak bir yatırım, kısa sürede çok fazla fiyat hareketi yaşayan bir yatırımdır. Kilitli durumdayken jetonlarınızın fiyatı düşebilir veya yükselebilir.

Dolandırıcılık: Likidite madencileri, kendi coinlerini farkında olmadan, madencinin tüm coinleriyle sonuçlanan hileli projelere veya planlara koyabilirler. 2020’deki 1,9 milyar dolarlık kripto suçlarının büyük çoğunluğunu dolandırıcılık ve suistimal oluşturuyor.

Halı çekme: Halı çekme, bir kripto para geliştiricisinin bir proje için yatırımcı fonları topladığı ve ardından yatırımcıların fonlarını iade etmeden projeyi terk ettiği bir tür çıkış dolandırıcılığıdır. 2020’de yılın ikinci yarısında meydana gelen büyük sahtekarlığın yaklaşık %99’unun, madencilerin özellikle duyarlı olduğu halı çekme ve diğer çıkış dolandırıcılıklarından kaynaklanmıştır.

Akıllı sözleşme riski: Likidite madenciliğinde kullanılan akıllı sözleşmeler, kripto para biriminizi riske atarak hatalara sahip olabilir veya saldırıya açık olabilir. Verimli madencilikle ilgili risklerin çoğu, temeldeki akıllı sözleşmelerle ilgilidir. Daha iyi kod incelemesi ve üçüncü taraf denetimleri bu sözleşmelerin güvenliğini artırıyor.

Kalıcı kayıp: Kripto para biriminizin değeri, stake edilirken yükselebilir veya düşebilir, bu da geçici olarak gerçekleşmemiş kazanç veya kayıplara neden olabilir. Bu kazançlar veya kayıplar, coinlerinizi çektiğinizde kalıcı hale gelir ve eğer kayıp kazandığınız faizden daha büyükse, coinlerinizi alım satım için hazır tutarsanız, daha iyi durumda olmanıza neden olabilir.

Düzenleyici risk: Kripto para birimiyle ilgili hala birçok düzenleyici soru var. SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), bazı dijital varlıkların menkul kıymetler olduğunu ve bu nedenle kendi yetki alanına girerek bunları düzenlemesine izin verdiğini belirtti. Devlet düzenleyicileri, en büyük kripto kredi sitelerinden biri olan BlockFi’ye karşı zaten durdurma ve vazgeçme emirleri yayınladı.

Kripto likidite madenciliği kârlı mıdır?

Likidite madenciliği tartışmasız bir şekilde riskli olsa da, kârlı da olabilir. Aksi takdirde kimse bunu denemeye zahmet etmezdi. CoinMarketCap, çeşitli likidite havuzlarının yıllık ve günlük APY’si ile verim-madencilik sıralamaları sağlar. Yılda çift haneli APY ile çalışan havuzları ve bazılarında bu bin yüzde puanlık APY’leri bulmak kolaydır.

Ancak bunların birçoğu, aynı zamanda, yatırımcıların potansiyel ödülün riske değip değmediğini sorgulamasına neden olacak şekilde, yüksek bir kalıcı kayıp riskine sahiptir. Tıpkı daha genel olarak kriptoya yapılan yatırım gibi, likidite madenciliğinin kârlılığı hala çok belirsiz ve spekülatif. Likidite madenciliği yaparken coinlerinizi kilitlemenin içerdiği riskle karşılaştırıldığında potansiyel getirisi sönük kalıyor.

Genel kârınız, ne kadar kripto para yatırabileceğinize de bağlı olacaktır. Kârlı olmak için likidite madenciliği binlerce dolarlık fon ve son derece karmaşık stratejilere sahip olması gerekiyor.

Bilinmesi gereken 5 likidite madenciliği protokolü

Likidite madencileri bazen, stake ettikleri coinlerin getirisini optimize etmek için kredi vererek çeşitli teşvikler sunan DeFi platformlarını kullanır. İşte bilmeniz gereken beş likidite madenciliği protokolü:

Aave, kullanıcıların kripto para ödünç vermelerini ve ödünç almalarını sağlayan açık kaynaklı bir likidite protokolüdür. Mevduat sahipleri mevduatlardan AAVE jetonları şeklinde faiz kazanırlar. Faiz, piyasa borçlanma talebine göre kazanılır. Yatırdığınız coinleri teminat olarak kullanarak hem mevduat sahibi hem de borç alan olarak hareket edebilirsiniz.

Compound, mevduat sahiplerinin stake edilen paralardan kazandıkları oranı belirlemek için algoritmik, özerk bir faiz oranı protokolü kullanan geliştiriciler için oluşturulmuş açık kaynaklı bir protokoldür. Mevduat sahipleri ayrıca COMP jetonları kazanırlar.

Curve Finance, Ethereum’da, kullanıcıların sabit para alışverişi yapmasına izin vermek için bir piyasa yapıcı algoritma kullanan bir likidite havuzudur. Stabilcoin kullanan havuzlar, değerleri başka bir değişim aracına sabitlendiğinden daha güvenli olabilir.

Uniswap, likidite sağlayıcılarının havuzun her iki tarafını da 50/50 oranında paylaştırması gereken merkezi olmayan bir borsadır. Karşılığında, işlem ücretlerinin bir kısmını artı UNI yönetişim tokeni kazanırsınız.

Instadapp, geliştiriciler için tasarlanmıştır ve kullanıcıların merkezi olmayan finans portföylerini oluşturmalarına ve yönetmelerine olanak tanır. 31 Ekim itibariyle, Instadapp’ta 12 milyar dolardan fazla para kilitlenmiştir.

Özet

Likidite madenciliği, faiz veya daha fazla kripto para karşılığında kripto para biriminizi stake etmeyi, yani kilitlemeyi içerir. Kripto daha popüler hale geldikçe, likidite madenciliği daha yaygın hale gelecek. Bankalar var olduğundan beri var olan basit bir kavram ve yatırımcılara kâr amaçlı kredi vermenin sadece dijital bir versiyonu.

Likidite madenciliği yüksek getiri sağlasa da inanılmaz derecede risklidir. Kripto para piyasalarında meydana geldiği bilinen birçok hızlı fiyat dalgalanmasının kanıtladığı gibi, kripto para biriminiz kilitliyken çok şey olabilir.

Likidite madenciliğine katılmadan önce likidite madenciliğinin nasıl çalıştığını ve altında yatan tüm riskleri ve fırsatları anlamak en iyisidir.

Yield Farming (Likidite Madenciliği) Nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Beylerbeyi Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin