Yurt dışından alışveriş yapanlar dikkat! Gümrük vergisi artırıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile yurt dışından getirilen eşyalara uygulanan gümrük vergisi oranı artırıldı.

Gümrük vergisi oranlarında ve uygulama şartlarında önemli değişiklikler yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile Avrupa Birliği dışı ülkelerden gelen eşyalardan alınan verginin oranı %20’den %30’a yükseltildi. Ayrıca eşyanın ÖTV kanununun ekli IV listede yer alan eşya olması halinde bu vergi oranlarına ilave olarak %20 vergi daha tahsil edilecek. Eşya, Avrupa Birliği ülkelerinden gelmesi halinde %18 vergiye tabi tutulacak.

Söz konusu vergi oranları, kıymeti 150 euroyu geçmeyen eşya ve kıymeti 150 euroyu geçmeyen ilaç cinsi eşya üzerinde uygulanacak. Bununla birlikte bu limitler dahilinde getirilecek eşyanın brüt 30 kilogramı da geçmemesi gerekecek. Kitaplar ise gümrük vergisinden muaf olacak.

Buna göre, posta ve kargo ile gerçek kişilere gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen kıymeti 1500 euroyu geçmeyen kişisel kullanıma ait kitap veya benzeri basılı yayınlar için uygulanacak maktu gümrük vergisi 0 olacak. Tüzel kişilere gelen ve kıymeti 22 euroyu geçmeyen eşyanın değeri üzerindense yukarıda belirlenen maktu vergiler tahsil edilecek.

Değeri 1,500 euroyu geçmemek üzere yolcu beraberinde gelen sigara, alkollü içki, kozmetik, gıda ürünlerin dışında kalan ve değeri 430 euro, 15 yaşından küçükler için ise 150 euronun üzerinde olan eşya üzerinden belirlenen maktu vergiler alınacak.

Son olarak bilgi edinme veya endüstriyel ya da ticari araştırma amaçlarına yönelik, nitelikleri veya diğer teknik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla inceleme, analiz veya test edilmek üzere getirilen eşyaya vergi muafiyet tanınacak. Milli savunma ve iç güvenlik kapsamında serbest dolaşıma sokulacak motorlu araçlar, beyannamenin tescil tarihinden itibaren 10 yıl geçmedikçe gümrük vergileri tahsil edilmeden satılamayacak. 10 yıl sonrasında ise söz konusu araçların satışında gümrük vergisi aranmayacak.

Yurt dışından alışveriş yapanlar dikkat! Gümrük vergisi artırıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Beylerbeyi Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin